Şenpazar'in Sesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şenpazar'in Sesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

şenpazar Alancik Köyü

YazarMesaj
Admin
Admin

şenpazar Alancik Köyü  Empty
MesajKonu: şenpazar Alancik Köyü    şenpazar Alancik Köyü  Icon_minitimeCuma Ağus. 20, 2010 10:53 am

ALANCIK KÖYÜ
şenpazar Alancik Köyü  N1393371840301687419367
Top Meydanı, Oyun Kayası mevkiinde bulunan Alancık Köyü, doğusunda Demirkaya Köyü,batısında Alaçal Ormanı,kuzeyinde Aydos Köyü, güneyinde Şenpazar Karaman Mahallesi ile çevrelidir.Genellikle ormanlık bir alanla çevrili olan Alancık Köyünde de tipik karadeniz iklimi özellkleri görülür.İlçeye 9km uzaklıkta bulunan köye ulaşım ancak yaz aylarında Or Köy tarafından 1977 yılında yapılan ham yolla sağlanmaktadır.

1967 yılında 485,1973 yılında 480 olan nüfus göç nedeniyle 1990 yılı sayımlarına göre Erencik Mahallesi dahil olmak üzere 185 kişidir.Gelir kaynaklarının yok denecek kadar azlığı göçe neden olmaktadır.Hayvanlardan elde edilen gelir ve tarlalardan yiyecek haricinde geçim kaynağı yokturçArazi az fakat verimlidir.Bu da yiyecek ihtiyacını karşılar.Genellikle sebze ve hayvan yemi ekilir.Tarım ilkel araçlarla yapılır.son yıllarda Arıcılık’a ve İnek Besiciliğine ilgi fazladır.Halk ihtiyaçlarını Şenpazar ilçesinden karşılamaktadır.El sanatları yoktur.Alancık Bezez’de Bizanslılardan kaldığı sanılan bir Kilise kalıntısı bulunmaktadır.

Köyde ilk olarak 1935-1940 yıllarında açılan okulda eğitim-öğretim verilmeye başlanmış, geçici binalarda verilen eğitim-öğretim 1979 yılında devlet –vatandaş işbirliği ile yapılan okulda sürdürülmektedir.

Köydeki gelenek ve görenekler; evlenme,nişan,sünnet,kılık kıyafet çevre köylerde olduğu gibidir.turizm açısından kayda değer herhangi bir şeye rastlanmaz.Ormanlık oluşu görülmeye değerdir.

Havasının ve suyunun güzel olması nedeniyle yüksek bir yaş ortalaması vardır.Devlet tarafından yaptırılan herhangi bir sağlık kuruluşu yoktur.Sağlık sorunları tedavisi için Şenpaza’a gidilir.Ulaşım ancak yeni yeni kullanılan ve taşlanan yolla yaz aylarında sağlanır.Köyde bulunan telefonlarla haberleşme sağlanmaktadır

https://senpazarinsesi.hareketforum.net

şenpazar Alancik Köyü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DAĞLI KÖYÜ
» ŞENPAZAR-37
» ŞENPAZAR KARDELENLERİ